110. rocznica wybuchu I wojny światowej świętowana przez ełckie Muzeum Historyczne poprzez wystawę "Wielka Wojna na Mazurach"

W celu upamiętnienia 110. rocznicy zapoczątkowania I wojny światowej, Muzeum Historyczne w Ełku ma zaszczyt zaprezentować swoją nową wystawę, nazwaną „Wielka Wojna na Mazurach”. Ekspozycja ta będzie dostępna do zwiedzenia od nadchodzącego czwartku. Wśród prezentowanych zabytków znajdą się liczne elementy militariów z epoki lat 1914-1918, w tym znaczna kolekcja białej broni oraz innych przedmiotów związanych z wyposażeniem wojskowym.

Jakub Knyżewski, kurator odpowiedzialny za tę wyjątkową ekspozycję, poinformował PAP, że trzy sale muzealne zostały przeznaczone na prezentację zgromadzonych tam eksponatów. Wśród nich znajduje się imponująca kolekcja oryginalnej białej broni, takiej jak szable, bagnety czy kindżały, które były nieodłącznym elementem wyposażenia armii carskiej.

Kurator szczególnie rekomenduje miłośnikom historii wojskowości zapoznanie się z niezwykle cennymi przedmiotami jak wojskowe lornetki z okresu I wojny światowej oraz unikalną kolekcję pikielhaubów – to niemieckie hełmy skórzane, które kończą się charakterystycznym szpikulcem.

Niezwykle interesującą część ekspozycji stanowią też rzadko spotykane płyty pancerne używane w okopach jako ochrona przed ostrzałem wroga. Ponadto, zwiedzający mają możliwość zobaczenia elementów wyposażenia wojskowego, takich jak naftowe kuchenki żołnierskie. Eksponaty, które będzie można podziwiać na tej wystawie, pochodzą między innymi z prywatnych zbiorów oraz z Muzeum Wojska w Białymstoku.