Ekspresowa Droga S5: korzyść czy problem dla mieszkańców?

Planowana budowa ekspresowej trasy S5, która ma połączyć naszą okolicę przez Ostródę z Wrocławiem, wywołuje wiele emocji. Szczególnie dotyczy to miast takich jak Iława czy Nowe Miasto, dla których istotne jest, aby nowa droga biegła jak najbliżej ich granic, co otworzyłoby przed nimi nowe możliwości inwestycyjne. Z drugiej strony, mieszkańcy okolicznych wsi pragną przeciwnie – odsunąć trasę od swoich domów i pól.

Debata na temat przeznaczenia nowej drogi ekspresowej S5 w powiatach nowomiejskim i iławskim staje się coraz bardziej zażarta. Mieszkańcy są podzieleni, nastroje skrajnie różne i nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytanie – który z proponowanych wariantów będzie najbardziej korzystny.

Mocne argumenty płyną z różnych stron – samorządów, przedsiębiorców, mieszkańców oraz rolników. Każdy z nich ma swoje racje i priorytety. Podczas informacyjnych spotkań, które miały miejsce w Lubawie, Biskupcu, Nowym Mieście i Iławie, uczestnicy mieli możliwość wyrazić swoje zdanie poprzez wypełnienie specjalnie przygotowanych formularzy ankietowych. Mogli wskazać swoją preferencję co do przebiegu drogi ekspresowej S5 oraz zgłosić ewentualne uwagi i wnioski do proponowanych rozwiązań projektowych.