Giżycko i Twierdza Boyen – pruska twierdza wśród mazurskich jezior

Giżycko znane jest miłośnikom żeglarstwa jako stolica tej aktywności w Polsce. Jednak to urocze miasteczko ma do zaoferowania znacznie więcej. Wśród wielu zabytków godnych polecenia na prowadzenie wysuwa się monumentalna Twierdza Boyen, która zadowoli każdego fana historii, militariów i eksploracji!

Twierdza Boyen wśród lasów i wód

Choć Giżycko zachęca przede wszystkim relaksem nad jeziorem, to warto zapoznać się z jego najciekawszymi atrakcjami. Na szczególną uwagę zasługuje wybudowana przez pruskie władze w połowie XIX wieku twierdza, która jest jedną z największych tego typu konstrukcji w kraju. Obiekt ten ukryty między drzewami i rozmieszczony między dwoma jeziorami pełnił ważną funkcję militarną. Na terenie twierdzy funkcjonuje prężnie działające i rozbudowywane muzeum, które świetnie zapoznaje z historią miejsca. W zależności od sił i potrzeb można wybrać jedną z trzech tras o różnym stopniu trudności, pomocą służą również przewodnicy. Obszar twierdzy jest ogromny i jego zwiedzanie zajmuje co najmniej godzinę, w tym czasie można zobaczyć świetnie zachowane budynki gospodarcze z epoki oraz oczywiście same fortyfikacje od wewnątrz.

Twierdza Boyen – żywa historia między starymi murami

Twierdza Boyen to też wystawy muzealne zlokalizowane między innymi w dawnych koszarach, kuźni i warsztacie zbrojmistrza. Można zapoznać się z rodzajami uzbrojenia, taktykami wojskowymi, budownictwem i codziennym życiem dawnych mieszkańców regionu. Nie można zapomnieć, że każdego lata organizowane są tu liczne wydarzenia takie jak rekonstrukcje, festiwale, koncerty i wiele innych.

Twierdza Boyen powinna znaleźć się na szlaku każdego fana historii i dawnej sztuki wojennej!