Jeziora na Warmii i Mazurach

Jezioro Śniardwy, Mamry i Niegocin to tylko przykłady. Sprawdź jakie jeszcze jeziora znajdują się na terenie Warmii i Mazur.

 

Warmia i Mazury, położone w północno-wschodniej Polsce, są znanym regionem pod względem ilości jezior. Znajduje się tam wiele pięknych jezior, które przyciągają turystów z całego kraju oraz zagranicy. Dzisiaj przedstawiamy kilka znanych jezior na Warmii i Mazurach.

Będąc na Warmii i Mazurach zdecydowanie trzeba zobaczyć największe jezioro w Polsce i Europie. Chodzi oczywiście o Jezioro Śniardwy. Jezioro leży na południe od Giżycka i jest częścią Pojezierza Mazurskiego. Powierzchnia jeziora wynosi około 113,8 km². Jezioro Śniardwy jest popularne wśród miłośników sportów wodnych, a także wędkarzy i osób poszukujących spokoju na łonie natury.

Drugie pod względem wielkości na Mazurach jest Jezioro Mamry. W całej Polsce znajduje się na czwartym miejscu pod względem wielkości. Znajduje się na północny wschód od Giżycka i ma powierzchnię około 104 km². Jest popularne wśród wielu żeglarzy i wędkarzy ze względu na czystą wodę, a także urozmaicone linie brzegowe.

Z kolei na południe od Giżycka znajduje się Jezioro Niegocin. Powierzchnia jeziora szacowana jest na 26,6 km². Jezioro Niegocin jest znane z malowniczych widoków. Wskazane miejsce jest często odwiedzane przez żeglarzy, kajakarzy oraz wędkarzy. Jezioro Wągiel to z kolei małe jezioro na Warmii, położone niedaleko Olsztyna. Jego powierzchnia wynosi około 2,5 km².

Jezioro Tałty znajduje się na południowy wschód od Olsztyna i jest jednym z najpiękniejszych jezior na Warmii. Jego powierzchnia szacowana jest na około 24 km². Jezioro Tałty jest popularne wśród pasjonatów sportów wodnych. Osoby pragnące odpocząć mają do dyspozycji urocze plaże i liczne tereny rekreacyjne.