Ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu na Warmii i Mazurach wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwrócił uwagę na potencjalne niebezpieczeństwo związane z oblodzeniem dróg i chodników w wyniku opadów atmosferycznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia ma swoje rozpoczęcie od piątkowego popołudnia, a kończy się w sobotę rano.

Zgodnie z komunikatem IMGW, przewiduje się, że nastąpi zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników w wyniku deszczu mieszanego ze śniegiem oraz mokrego śniegu, co spowoduje ich oblodzenie. Szacuje się, że minimalna temperatura wyniesie około -3 stopni Celsjusza, podczas gdy przy gruncie może spaść do -5 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenie jest ważne od godziny 15:00 w piątek do godziny 9:00 w sobotę i dotyczy wszystkich powiatów regionu Warmii i Mazur. Jak informują synoptycy, ryzyko wystąpienia tych niekorzystnych warunków pogodowych wynosi 80 procent.

Dodatkowo, ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu obowiązuje do godziny 9:00 w piątek w zachodniej i centralnej części regionu. Obejmuje to powiaty bartoszycki, braniewski, miasto Elbląg, powiat elbląski, iławski, lidzbarski, miasto Olsztyn, powiat olsztyński i ostródzki.