Przerwanie gazociągu w Lubawie podczas prac ziemnych nie stanowi już zagrożenia

Gdy koparka przeprowadzała prace ziemne w Lubawie, doszło do uszkodzenia rurociągu gazowego średniego ciśnienia – poinformował rzecznik prasowy straży pożarnej na Warmii i Mazurach, młodszy brygadier Grzegorz Różański, podczas rozmowy z agencją PAP. Zgodnie z danymi policji, dostarczanie gazu zostało już zablokowane, co oznacza, że nie ma dalszego ryzyka.

Jak wyjaśnił rzecznik straży pożarnej, początkowo planowano ewakuować mieszkańców okolicznych domów jednorodzinnych z powodu potencjalnego ryzyka wynikającego z uszkodzenia gazociągu. Jednak dzięki szybkiej reakcji specjalistów od gazu na miejscu, którzy zakryli uszkodzone miejsce ziemią, zmniejszając tym samym wyciek gazu, dowódca operacji ratowniczej postanowił zaprzestać ewakuacji.

Różański dodał, że wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu około 100 metrów wokół miejsca incydentu. Tymczasem aspirant Joanna Kwiatkowska z policji w Iławie potwierdziła informację PAP, że strażacy przeprowadzili ewakuację mieszkańców z trzech okolicznych domów po incydencie.

„Gaz jest już wyłączony, więc nie ma już żadnego zagrożenia dla ludzi” – podkreśliła Kwiatkowska, uspokajając obywateli.