Rok Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach

Nie każdy wie, że wybitny astronom Mikołaj Kopernik spędził większość swojego życia na Warmii i Mazurach. Dokładnie w naszym regionie żył około 40 lat! W tym okresie dokonał najwięcej odkryć, był to dla niego szczególnie obfity czas. Z tego względu rok 2023 postanowiono ogłosić rokiem Mikołaja Kopernika. Będzie to forma uczczenia 550-lecia urodzin oraz 480-lecia śmierci wybitnego Polaka.

Czas, który spędził na Warmii i Mazurach poświęcił badaniom astronomicznym, zajął się również stworzeniem teorii pieniądza, a przede wszystkim stworzył wybitne dzieło w świecie nauki pt. „ De revolutionibus”. Stało się ono podstawą do kontynuacji kolejnych badań naukowych dla innych wybitnych umysłów. Mikołaj Kopernik między innymi mieszkał na Zamku w Olszynie oraz Zamku w Lidzbarku Warmińskim.

W związku z nazwaniem tego roku, rokiem Mikołaja Kopernika w naszym województwie planowe są liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i naukowe. Łącznie w planach jest realizacja około 100 najróżniejszych wydarzeń, których wspólnym mianownikiem jest postać Mikołaja Kopernika. Wiadomo już, że w dni 21 stycznia 2023 roku w Olszynie zaplanowano przeprowadzenie oficjalnych uroczystości związanych z nazwaniem obecnego roku – rokiem Mikołaja Kopernika.