37 tys. rodziców z Warmii i Mazur nie wnioskowało jeszcze o świadczenie 800 plus

We województwie warmińsko-mazurskim około 37 tysięcy rodziców nie zdecydowało się jeszcze na złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dotyczącego świadczenia w postaci programu 800 plus – poinformowała rzecznik prasowa ZUS w Olsztynie. Sytuacja ta dotyczy całego kraju, gdzie liczba osób uprawnionych do tego świadczenia, które nie złożyły wniosku, wynosi około 100 tysięcy.

Anna Grabowska, będąca rzecznikiem prasowym ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, podkreśliła, że na tę samą porę rok wcześniej było już złożonych około 37 tysięcy więcej wniosków niż obecnie.

„Rodzice, którzy zdecydują się na złożenie stosownego wniosku w czerwcu, mogą liczyć na otrzymanie świadczenia najpóźniej do końca sierpnia, przy czym będzie ono uwzględniać również miesiące czerwiec i lipiec” – zapewniła Grabowska. Dodatkowo zaznaczyła, że osoby, które zdecydują się na składanie wniosku później, otrzymają świadczenie tylko od miesiąca, w którym zdecydowały się na tę czynność.

Grabowska wyjaśniła również, że wyjątkiem od tej reguły są rodzice dzieci, które przyszły na świat niedawno. W ich przypadku na złożenie wniosku mają trzy miesiące od dnia narodzenia dziecka.

Niepewni, czy złożyli wniosek o świadczenie 800 plus rodzice i opiekunowie prawni mogą to sprawdzić, logując się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Świadczenie 800 plus jest przyznawane dla każdego dziecka do momentu, w którym skończy ono 18 lat, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Środki te są przelewane bezpośrednio na konto bankowe uprawnionych do nich osób.