Ostrzeżenie meteorologiczne dla Warmii i Mazur: Silny wiatr niesie zagrożenie

Wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzeżeniem pierwszego stopnia, zwiastowane są silne porywy wiatru na północy województwa warmińsko-mazurskiego. Alert ma obowiązywać od południa piątkowego dnia do sobotniego południa, a skierowany jest do mieszkańców Elbląga oraz powiatów elbląskiego i braniewskiego.

Komunikat IMGW informuje o prognozowanym silnym wietrze, którego średnia prędkość może wynosić od 40 km/h do 60 km/h. Porywy mogą osiągnąć nawet 85 km/h i to ze strony wschodniej. Takie zjawisko pogodowe zostało określone jako mające 85-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia jest wydawane, kiedy przewidywane są warunki sprzyjające zaistnieniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Takie zjawiska mogą prowadzić do poważnych strat materialnych, jak również stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Czas obowiązywania ostrzeżenia to godzina 12:00 w dniu piątkowym, aż do sobotniego południa, na obszarze powiatu braniewskiego, elbląskiego oraz w samej miejscowości Elbląg.