Przybycie pierwszych bocianów do wioski Żywkowo, znanej jako bociania wieś

Żywkowo, malownicza wieś położona na granicy z Rosją, nazywana popularnie „bocianią wioską”, świętowała przybycie dwóch pierwszych bocianów w ten czwartek. Co ciekawe, to dokładnie ten sam dzień, kiedy dwa lata wcześniej te ptaki powróciły do tej wsi.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP), które prowadzi gospodarstwo w Żywkowie, przekazało informację o lądowaniu pierwszego bociana na dach jednego z domów we wsi około godziny 13. Wkrótce po nim dołączył drugi przybywający bocian.

Niewielka wieś Żywkowo, znajdująca się niedaleko Górowa Iławeckiego i granicząca z obwodem kaliningradzkim, jest od lat zasłynęła faktem, że od wiosny do jesieni jej populacja bocianów przewyższa liczbę mieszkańców. Ta sama sytuacja dotyczy także sąsiednich wsi Toprzyny i Gałajny, które również są znane z dużej ilości gniazd tych ptaków. To obszar nazywany „Warmińskie Bociany”, będący północnym pasem warmińsko-mazurskim, jest prawdziwą ostoją lęgową dla tych ptaków.

21 marca 2022 roku to dzień, kiedy pierwsze bociany zasiedliły Żywkowo. W porównaniu, w poprzednim roku, pierwsze bociany pojawiły się już 18 marca.

Pierwszy bocian, który pojawił się w tym regionie, przyleciał 27 lutego do mazurskiej wsi Krutyń. Ten pionierski ptak od kilku lat jest pierwszym bocianem, który zjawia się na Mazurach. Jego przybycie zawsze budzi wielką sensację. W związku z tym Mazurski Park Krajobrazowy zorganizował konkurs na imię dla tego bociana – wygrało imię „Krutek”. Dzięki wyposażeniu ptaka w nadajnik GPS, dowiedziano się, że ten bocian zimował w Egipcie i Izraelu.