Sąd Okręgowy w Olsztynie ustala datę rozprawy dotyczącej oszustwa związanego z rzekomym działaniem w opozycji antykomunistycznej

Olsztyński sąd okręgowy ustalił datę rozprawy w sprawie domniemanego wyłudzenia pieniędzy poprzez fałszywe twierdzenie o udziale w antykomunistycznym ruchu oporu. Główna podejrzana, Władysława W., otrzymała ponad 24 tysiące złotych za swoje rzekome zaangażowanie w dystrybucji nielegalnej prasy. Pozostali obwinieni potwierdzili te twierdzenia, mimo iż dowody wskazują na to, że Władysława W. dołączyła do „Solidarności” dopiero w 1990 roku.

Adam Barczak, Sędzia i Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, ogłosił, że rozprawa przeciwko Władysławie W. oraz siedmiu innym osobom została zaplanowana na 11 marca w olsztyńskim sądzie rejonowym. Akt oskarżenia w tej sprawie został złożony przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście.

Sędzia Barczak zaznaczył, że oskarżenie skierowane przeciwko ośmiu osobom dotyczy oszustwa, które polegało na wyłudzeniu oficjalnego dokumentu potwierdzającego status działacza opozycji antykomunistycznej, a także nieuprawnionych świadczeń finansowych wynikających z tego statusu.

Sędzia Barczak również przyznał, że główną osobą oskarżoną w tej sprawie jest Władysława W., która według przekazań prokuratury od 1 października 2018 roku do 6 kwietnia 2023 roku wprowadziła w błąd Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, co skutkowało niewłaściwym dysponowaniem majątkiem Skarbu Państwa na łączną sumę 24,7 tys. złotych.