Warmińsko-Mazurskie produkty spożywcze na Półwyspie Arabskim

Doskonałą wiadomość o potencjale ekonomicznym regionu Warmii i Mazur przekazał ostatnio port lotniczy Olsztyn-Mazury. W ciągu minionego roku, z owego regionalnego lotniska wysłano ponad 200 ton produktów spożywczych wytworzonych przez miejscowe firmy. Kierunkiem tych dostaw były kraje położone na Półwyspie Arabskim, a możliwością tak szerokiej dystrybucji było wsparcie Polskiej Ambasady w Abu Zabi oraz Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji.

Zaowocowało to intensyfikacją współpracy między Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), która trwa już od ponad roku. Te działania są realizowane pod auspicjami projektu Special Trade Zone, będącego integralną częścią inicjatywy o nazwie Olsztyn-Mazury Food Cluster. Ten ostatni projekt jest autorską koncepcją zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., mającą na celu promocję polskich produktów na arenie międzynarodowej oraz stworzenie dogodnych warunków dla dystrybutorów i eksporterów z branży spożywczej.

Współpraca ta stała się możliwością dla wielu lokalnych przedsiębiorców, w tym tak znanych marek jak Indykpol, Piątnica czy Mlekpol. Ich produkty, obejmujące między innymi owoce, wędliny, nabiał i różnego rodzaju dodatki spożywcze, są obecnie eksportowane do krajów arabskich. Łączna ilość towarów, które w przeciągu ostatniego roku zostały odprawione i wysłane z lotniska w Szymanach, przekroczyła 200 ton.