Zwiększona dostępność komunikacji kolejowej w Olsztynie i okolicach

Przywrócenie połączenia kolejowego między Olsztynem a Dobrym Miastem, Pieniężnem i Braniewem to fakt. Również społeczność oczekuje na nadejście pociągów kursujących z Olsztyna przez Szczytno do Ostrołęki, z przewidzianą zmianą w Chorzelach. W tygodniu roboczym, pięć par pociągów pasażerskich będzie obsługiwało trasę z Olsztyna do Braniewa.

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wyraził swoje zadowolenie z powrotu tych linii kolejowych. Jak podkreślił, te ożywione trasy umożliwią mieszkańcom efektywny i bezpieczny transport do pracy czy szkoły. Dodał również, że jest to kluczowy krok w walce z wykluczeniem komunikacyjnym, zapewniając dostęp do niezawodnej kolei z dogodnych stacji i przystanków, które są także przystosowane dla osób o ograniczonej mobilności.

Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wyjaśnił, że konsekwentnie pracują nad przygotowaniem linii z Olsztyna do Braniewa do komfortowych podróży i efektywnego transportu towarów. Wykonywanie prac modernizacyjnych i remontowych na linii Ostrołęka – Chorzele – Wielbark – Szymany umożliwiło przywrócenie połączeń kolejowych między województwem warmińsko-mazurskim a mazowieckim. Zauważył również, że te trasy oferują alternatywne połączenie do Ełku, co będzie miało kluczowe znaczenie podczas planowanych prac na międzynarodowej linii E-75 Rail Baltica. Podkreślił, że są to kolejne trasy w regionie, które zachęcają do korzystania z najbardziej ekologicznego środka transportu.