Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach? – mazurski park krajobrazowy

Województwo Warmińsko-Mazurskie zajmuje północno-wschodnią część Polski kraju. Stolica to położony na Warmii Olsztyn, natomiast inne większe miasta to Ostróda, Giżycko, Elbląg, i Iława.

To niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym region, który co roku odwiedza ok. 5 milionów turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Ten wynik zawdzięcza głównie dużym zapleczem rekreacyjnym i walorom przyrodniczym, które możemy podziwiać między innymi w Mazurskim Parku Krajobrazowym.

Mazurski Park Krajobrazowy — co warto wiedzieć?

Na terenie Parku zostały wyznaczone trasy rowerowe. 5 głównych tras obejmuje ciekawe miejsca pod względem zarówno historycznym, jak i ukształtowania krajobrazu.

Nie zabrakło też ścieżek przyrodniczych, które są elementem działań edukacyjnych. Związane są one przykładowo z kształtowaniem postaw na temat aktualnych problemów ochrony przyrody. Od 22 czerwca do 22 września, po uzyskaniu zgody dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego, jest możliwość organizowania spływu kajakowego przy granicach parku.

Mazurski Park Krajobrazowy — ciekawostki

Utworzenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego zostało zaproponowane w latach 60. ubiegłego wieku przez działacza ruchu ochrony przyrody — prof. Władysława Szafera, znanego botanika z Krakowa. Uchwałę o utworzeniu Mazurskiego Parku krajobrazowego przyjęto w latach 70. Miała być to forma przejściowa do czasu utworzenia parku narodowego.

Do terenu parku nie włączono okolicznego Jeziora Nidzkiego, natomiast w 1972 otrzymało ono status rezerwatu przyrody. Dopiero w 1977 Mazurski Park Krajobrazowy został oficjalnie utworzony, ze względu na wcześniejsze błędy w procedurze prawnej.