Najlepsze Zabawy z Kotem

Zabawa jest dla kota równie ważna, co jedzenie czy odpoczynek. Dzięki niej zwierzak może zaspokoić swoje naturalne instynkty, a ponadto to świetna okazja, by spędzić czas z właścicielem i wzmacniać więź łączącą pupila i jego opiekuna. Jak bawić się z kotem i o czym pamiętać?

Dlaczego trzeba bawić się z kotem?

Koty mają silny instynkt łowiecki i nawet jeśli nie wychodzą z domu, chętnie bawią się w polowanie. Jeśli mruczący zwierzak nie może zaspokoić swoich naturalnych potrzeb, może stać się apatyczny lub przeciwnie – agresywny i nadpobudliwy. Jeśli więc chcesz zapewnić mu dobre samopoczucie, każdego dnia powinieneś poświęcić trochę czasu na zabawę z ulubieńcem. Pamiętaj przy tym o zachowaniu pełnego łańcucha łowieckiego, na który składają się wypatrywanie, skradanie, pogoń, schwytanie, zabicie, rozszarpanie i zjedzenie. Aby kot poczuł satysfakcję z polowania, konieczne jest zrealizowanie całej sekwencji działań w wymienionej kolejności.

Najlepsze zabawki dla kota

Właściciele kotów najchętniej wybierają piłeczki, myszki, wędki czy zabawki interaktywne dla swoich pupili. Duży wybór tego typu gadżetów znajdziesz w Zoopers – zoologicznym sklepie online. Jak się bawić? Wiele zależy od tego, na jaki gadżet się zdecydujesz i jaki rodzaj aktywności lubi Twój zwierzak. Jeśli np. niechętnie goni piłeczkę, pomóc może wybór modelu z ukrytym wewnątrz dzwoneczkiem czy wykonany z błyszczącego materiału – dźwięk czy błyski mogą go zachęcić do gonitwy. Świetnym rozwiązaniem będzie też wędka. Podczas zabawy postaraj się imitować ruchy uciekającej myszy lub ptaka – zmieniaj kierunek, zatrzymuj zabawkę, by nagle znowu nią poruszyć, aby zaskoczyć kota i w ten sposób zachęcić go do łowów. Pamiętaj przy tym, że zabawka dla kota musi być solidnie wykonana, aby zwierzak nie mógł jej rozerwać i połknąć drobnych elementów. Jeśli chcesz zapewnić pupilowi rozrywkę podczas Twojej nieobecności, dobrym rozwiązaniem będą interaktywne zabawki, w których ukrywa się przysmaki – ich wydobycie będzie wymagało trochę wysiłku, ale też zapewni zwierzakowi mnóstwo satysfakcji i natychmiastową nagrodę w postaci przekąski.

O czym pamiętać bawiąc się z kotem?

Spędzając czas z kotem na zabawie trzeba pamiętać o wspomnianym już łańcuchu łowieckim i realizacji każdego z etapów polowania – a w szczególności o schwytaniu i zjedzeniu ofiary, co zapewnia satysfakcję. Oprócz tego zabawa nie może trwać zbyt długo. W przeciwnym razie kot poczuje frustrację i zwyczajnie może się znudzić i zmęczyć. Zazwyczaj wystarczy maksymalnie 10 minut kilka razy dziennie, by zaspokoić naturalne instynkty mruczącego czworonoga. Jeśli Twój zwierzak nie interesuje się zabawkami, pomóc mogą przysmaki z kocimiętką, zwłaszcza te w postaci ziół, które zachęcą do korzystania z gadżetów. Oprócz tego nie należy przyzwyczajać kota do atakowania podczas zabawy rąk czy nóg właściciela, bo może on zrobić krzywdę domownikom. I na koniec – nawet najlepsza zabawka nie zastąpi czasu i uwagi opiekuna oraz oczywiście elementu nieprzewidywalności, którego nie zapewnią żadne gadżety.