Ostrzeżenie IMGW: Niebezpieczne porywy wiatru na Warmii i Mazurach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zdecydował się na wydanie ostrzeżenia pierwszego stopnia, które jest powiązane z silnymi podmuchami wiatru. Tego typu informacja dotyczy niemalże całkowitej ekspozycji na wiatr na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzień dzisiejszy od samego rana przyniósł ze sobą mocne wiatry – o tym można było się przekonać samemu, odczuwając ich siłę. Należy jednak pamiętać, że nie można lekceważyć tego elementu natury, gdyż może on nieść za sobą realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Porywy wiatru dnia dzisiejszego na obszarze Warmii i Mazurach spowodowały dwa niezwykle groźne zdarzenia. Po godzinie 12-tej w mieście Orneta (powiat lidzbarski) doszło do zawalenia się ściany budynku inwentarskiego. Jedna osoba została uwięziona pod gruzami. Na szczęście udało się tę osobę wydobyć z rumowiska przed przybyciem służb ratunkowych. Poszkodowany został następnie przewieziony do szpitala w celu dalszej obserwacji.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Marszałkach (powiat kętrzyński) około 12:30. Drzewo niespodziewanie przewróciło się na kobietę. Poszkodowana została następnie przetransportowana do najbliższego szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Między godziną 8 a 14 odnotowano sumę 227 incydentów związanych z warunkami atmosferycznymi. Najwięcej z nich, bo aż 39, miało miejsce w Olsztynie. W Olecku odnotowano 21 takich zdarzeń, natomiast w Piszu, Giżycku i Mrągowie – po 18. Pozostałe powiaty warmińsko-mazurskiego odnotowały mniej niż 15 zdarzeń.

Jak więc ustrzec się przed silnym wiatrem? Oto kilka praktycznych wskazówek:
Należy na bieżąco śledzić prognozy pogody. To pozwoli na bycie na bieżąco z nadchodzącymi warunkami atmosferycznymi, w tym także ze silnymi podmuchami wiatru. Dzięki temu można wcześniej przygotować się na ewentualne zagrożenia.