Plan finansowy stolicy Warmii i Mazur na 2023 rok

W dniu 9 grudnia 2022 roku w Urzędzie Miasta w Olsztynie zaprezentowano budżet miasta na nadchodzący nowy rok 2023. Takich kwot nikt się nie spodziewał, ponieważ jeszcze nigdy w historii miasta nie przedstawiono tak wysokich kwot. Głosowanie w sprawie dokumentu ma nastąpić w zbliżającym się nowym tygodniu.

Według przedstawionego dokumentu wydatki zostały oszacowane na kwotę prawie dwóch miliardów złotych, natomiast dochody na trochę ponad 1,74 miliardy. Sprawę komentował już Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz. Jak wyjaśniał podczas konferencji prasowej, wpływ na tak wysokie kwoty ma przede wszystkim wiele inwestycji, które będą się kończyć w 2023 roku. Poza tym miasto musi zapewnić również funkcjonowanie wielu innych ważnych dziedzin.

Wiadomo już, że największą część przedstawionego planu finansowego bo, aż 32,2 procent stanowi oświata i edukacyjna opieka wychowawcza. Duża kwota przeznaczona zostanie również na wydatki majątkowe, które oscylować będą w wysokości 701 milionów złotych. W ramach tych wydatków miasto zamierza sfinansować m.in. przebudowę hali Urania, rozwój transportu zbiorowego, a także przebudowę ulicy Plażowej oraz Pstrowskiego.