Przestępca z Gdańska zatrzymany przez ostródzką policję za oszustwo na 45 tys. zł

W Ostródzie, w Komendzie Powiatowej Policji, funkcjonariusze po przeprowadzeniu działań operacyjnych, wskazali i aresztowali jedną osobę z Gdańska. Mężczyzna ten był podejrzany o przeprowadzenie oszustwa, wykorzystując technikę znaną jako „na prokuratora”. W wyniku współdziałania z innymi nieznajomymi, 22-letni mężczyzna pod koniec stycznia tego roku oszukał kobietę mieszkającą w Ostródzie na sumę 45 tys. zł.

Oszustwa tego rodzaju, zwane również jako „na wnuczka” lub „na policjanta”, są typowe dla bezwzględnych i wyrafinowanych przestępców, którzy wykorzystują zaufanie swoich ofiar do instytucji państwowych, manipulują ich emocjami i nie mają moralnych ograniczeń. Policja stosuje więc wszelkie możliwe metody ścigania takich przestępców.

Konkretnie, 22 stycznia 2024 r., jedna z mieszkanek Ostródy została skontaktowana przez osobę, która fałszywie twierdziła, że jest członkiem jej rodziny – wnuczką – i poinformowała ją o swoim rzekomym zatrzymaniu w związku z wywołanym przez nią wypadkiem drogowym. Do jej uwolnienia potrzebne były pieniądze. Wtedy do gry włączyła się kolejna osoba, udająca prokuratora, która zażądała od ofiary 180 000 zł kaucji, aby uniknąć jej tymczasowego aresztowania.

Zaniepokojona kobieta, wierząc w prawdziwość przedstawionej jej sytuacji, podjęła decyzję o przekazaniu sprawcy swoich oszczędności. Do jej domu przybył młody mężczyzna, tzw. kurier, który twierdził, że jest odpowiedzialny za odbiór pieniędzy. Poszkodowana przekazała mu 45 000 zł – informuje Policja w Ostródzie.