Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii w drodze do stworzenia pieszego szlaku pielgrzymkowego

Andrzej Abako, przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, które skupia różne miasta, gminy i powiaty z regionu Warmii, pracuje nad zaprojektowaniem pieszego szlaku pielgrzymkowego, który przebiegałby przez tę historyczną krainę. Jego celem jest zwiększenie rozpoznawalności Warmii jako obszaru o znaczeniu historycznym oraz propagowanie turystycznych atrakcji tego terenu.

Abako podkreśla: „Naszym zamiarem jest podkreślenie wartości Warmii jako obszaru historycznego oraz promowanie jej unikalnych atrakcji, zarówno tych związanych z zabytkami, jak i wyrobów lokalnych rzemieślników”. Wypowiedź ta została udzielona Polskiej Agencji Prasowej przez przewodniczącego stowarzyszenia – starostę olsztyńskiego, Andrzeja Abako.

Szlak pielgrzymkowy, którego projekt jest obecnie przygotowywany przez Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii, czerpie inspiracje ze słynnej europejskiej trasy Camino prowadzącej do katedry Santiago de Compostela w Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Według legendy, katedra ta jest miejscem spoczynku ciała św. Jakuba Większego Apostoła. Polska część szlaku Camino przechodzi przez Mazury i Warmię, jednak nowy pieszy szlak tworzony przez stowarzyszenie niekoniecznie będzie pokrywał się z tymi trasami.

Podczas wtorkowego spotkania branża turystyczna została poinformowana o wyznaczeniu pierwszego odcinka szlaku na terenie powiatu olsztyńskiego. Szlak rozpoczyna się w Świętej Lipce (która historycznie należy do Mazur) i prowadzi przez takie gminy jak: Reszel, Kolno, Jeziorany, Barczewo, Purda, Stawiguda, Olsztynek, Gietrzwałd i Dobre Miasto. Przebiega on m.in. przez gotyckie kościoły wiejskie, zamek biskupi w Reszlu oraz różne sanktuaria i kapliczki. Szlak kończy swój bieg we wsi Kochanówka w powiecie lidzbarskim.