Województwo warmińsko-mazurskie zainwestowało w mobilny cytobus dla poprawy zdrowia kobiet

Szereg działań na rzecz zdrowia kobiet podjął samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, przekazując ponad 500 tysięcy złotych na zakup specjalistycznego pojazdu – cytobusu. Ta wyspecjalizowana jednostka mobilna ma za zadanie dotrzeć do każdego zakątka regionu, by umożliwić paniom przeprowadzenie niezbędnych badań profilaktycznych.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kuchciński, wyjaśnił Polskiej Agencji Prasowej, że początkowo cytobus pokryje działaniami tylko część terytorium województwa. Planowane jest jednak sfinansowanie drugiego takiego pojazdu w nadchodzących tygodniach, aby objąć swoim zasięgiem resztę regionu i znacząco zwiększyć liczbę przeprowadzanych badań. Marszałek podkreślił, że głównym celem jest profilaktyka i apeluje do kobiet o regularne badania.

Wicemarszałek odpowiedzialna za opiekę zdrowotną w regionie, Sylwia Jaskulska, stwierdziła dla PAP, że zakup cytobusu to reakcja samorządu na niewystarczającą liczbę badań profilaktycznych przeprowadzanych wśród mieszkanek regionu. Wyjaśniła, że wiele z nich nie ma dostępu do usług ginekologicznych, co można uznać za pewną formę wykluczenia. Pani Jaskulska zaznaczyła, że wszelkie działania mają na celu walkę o zdrowie kobiet i podkreśliła konsekwencje ich chorób dla całych rodzin.

Przedstawicielka Narodowego Funduszu Zdrowia w województwie warmińsko-mazurskim, rzeczniczka prasowa Magdalena Mil, udzieliła informacji PAP, że tylko 14% mieszkanek regionu skorzystało w ciągu ostatnich trzech lat z programu profilaktyki raka szyjki macicy.