Most obrotowy w Giżycku – niezwykła przeprawa

Giżycko kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem nad jeziorem i rejsami statkiem, jednak miasto ma do zaoferowania znacznie więcej wszystkim tym, którzy na chwilę zejdą z pokładu. Kanał Łuczański to miejsce, gdzie znajduje się unikalny na skalę kraju obrotowy most, warto go zobaczyć!

Jedyny taki most obrotowy – tylko w Giżycku

Giżycko poza tym, że jest otoczone jeziorami, posiada kanał Łuczański, który pozwala przepłynąć między nimi statkiem. Kanał jest dość zatłoczonym miejscem ze względu na ilość turystów, a przecież konieczny jest też przejazd aut z jednego brzegu na drugi.

Rozwiązano to stawiając most, jednak ten most jest naprawdę wyjątkowy. Zamiast podnoszenia ramion mostu, cała jego część znajdująca się nad wodą obraca się w bok pod kątem prostym, robiąc miejsce dla statków. To jednak nie wszystko, bo kolejną ciekawostką jest fakt, że cały ten mechanizm jest obsługiwany ręcznie, a do tego przez jednego człowieka. Procedura zamykania i otwierania mostu trwa około 5 minut, ale zbiera zawsze wokół sporo ciekawskich osób. Operator mostu o określonych, zgodnych z rozkładem rejsów godzinach wychodzi ze swojej stróżówki i za pomocą wkładanego w otwór w jezdni pręta obraca kryjącym się wewnątrz mechanizmem. Z każdym ruchem most obraca się o kilka stopni by wreszcie spocząć prostopadle do kierunku jazdy samochodów. Turyści odwiedzający most mogą u operatora przybić sobie pieczątkę poświadczającą odwiedzenie tej atrakcji.

Ten powstały pod koniec XIX wieku cud techniki był zburzony, odbudowywany, remontowany i przerabiany wielokrotnie. Jego obecny stan jest wiernym oddaniem pierwotnego zamysłu i jako jedna z niewielu tego typu konstrukcji w Europie zdecydowanie wart jest zobaczenia na własne oczy!

One thought on “Most obrotowy w Giżycku – niezwykła przeprawa

Dodaj komentarz