Trasy wodne na Warmii i Mazurach – to musisz wiedzieć!

Czy opłaca się jechać na Warmię i Mazury? Oczywiście, że tak. Nie tylko na chwile, ale na znacznie dłużej. Po to, aby poznać liczne atrakcje, jakie czekają na turystów. Zawsze można liczyć na niezwykłą gościnność, z której słyną tamtejsi mieszkańcy. Jedną z tamtejszych atrakcji jest Kanał Elbląski. Co należy dokładnie wiedzieć o tamtym miejscu?

Żeglowna trasa wodna – Warmia i Mazury

Gdyby ktoś chciał krótko i zwięźle opisać Kanał Elbląski, to mógłby powiedzieć, że jest to żeglowna trasa wodna. W całości jest ona umieszczona na terenie województwo warmińsko-mazurskiego. Najpierw został on uznany za zabytek techniki. Jednak od 2011 roku mówi się o nim jako o pomniku historii. To dzisiaj także jeden z siedmiu najpiękniejszych cudów Polski. Całkowita długość kanału wraz z jego odgałęzieniami wynosi aż 150 kilometrów.  Całkiem spora długość, której tak naprawdę nie można sobie nawet wyobrazić. Kanał łączy jezioro Druzno z rzeką Drwęcą oraz z Jeziorakiem. Na samym początku nosił on nazwę Elbing-Osteroder Kanal. W pierwszej kolejności cała konstrukcja powstała po to, aby ułatwiać kontakt Prus z Morzem Bałtyckim.

Pierwszy rejs turystyczny miał miejsce już w roku 1912! Rejs odbył się na pokładzie statku Róża Morska

Cieszyły się one w latach późniejszych wielką atencją. Jednak na czas II wojny światowej, wycieczek zaniechano. Wznowiono je dopiero w roku 1948. Na przełomie XIX i XX wieku cały kanał uważany był za jeden z najpiękniejszych zabytków, jakie można było znaleźć na terenie Prus Wschodnich.

Warto wybrać się teraz na rejs statkiem po kanale, który trwa ok. pięć godzin, aby móc poznać urok tego miejsca.

One thought on “Trasy wodne na Warmii i Mazurach – to musisz wiedzieć!

Dodaj komentarz