Wykrycie afrykańskiego pomoru świń w gminie Biskupiec, powiat nowomiejski

Według najświeższych raportów Głównego Inspektoratu Weterynarii, potwierdzona została obecność afrykańskiego pomoru świń (ASF) w trzodzie chlewnej hodowanej w jednym z gospodarstw na terenie wsi Czachówki, położonej w gminie Biskupiec, w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Interesujące jest to, że wieś Czachówki już wcześniej znajdowała się na terytorium znanym jako druga strefa różowa, która obejmuje obszary z ograniczeniami wynikającymi z zagrożenia ASF. To ze względu na bliskość szóstego ogniska wirusa ASF występującego u świń, również lokalizowanego na terenie powiatu nowomiejskiego. Choć Główny Inspektorat Weterynarii do tej pory nie przekazał pełnych detali dotyczących liczby świń zainfekowanych wirusem ASF w tym gospodarstwie, miejscowość została już uwzględniona na bieżąco aktualizowanej mapie ognisk choroby.

W tym roku, przed ostatnim ogniskiem wirusa ASF, potwierdzono jego obecność już w sześciu różnych lokalizacjach, znajdujących się w czterech województwach: lubelskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Obecnie na terenie Warmii i Mazur odnotowano już trzy ogniska ASF występujące w stadach trzody chlewnej. W sumie, we wszystkich sześciu dotychczas zidentyfikowanych ogniskach ASF, liczba zainfekowanych świń wynosi aż 920 osobników.