Wzmożona aktywność turystów w pobliżu polsko-rosyjskiej granicy powoduje zainteresowanie straży granicznej

Niedawno straż graniczna na Warmii i Mazurach musiała podjąć działania wobec turystów, którzy ze względu na swą ciekawość postanowili zbliżyć się do granicy polsko-rosyjskiej. Wśród nich znaleźli się zarówno obywatele Polski, jak i Niemcy, którzy zostali pouczeni i ukarani grzywnami przez strażników granicznych za przekroczenie dozwolonej odległości od granicy.

Major Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy oddziału straży granicznej w regionie Warmia-Mazury, poinformowała o ostatnich przypadkach naruszeń. Wykryto m.in. grupę pięciu motocyklistów z powiatu chełmińskiego, którzy zdjęcia robili sobie na tle rosyjskiego krajobrazu. Tego typu zachowania są niezgodne z prawem.

Aleksandrowicz zwróciła również uwagę na sytuację Niemca, który przyznał, że zbliżył się do granicy w obszarze pod jurysdykcją posterunku w Węgorzewie, wyłącznie z powodu „czystej ciekawości”.

W 2021 roku liczba osób, które z ciekawości podchodzą niebezpiecznie blisko granicy polsko-rosyjskiej, znacznie wzrosła. Straż graniczna musiała interweniować w takich sytuacjach już prawie 50 razy. Ze względu na zbliżający się Rajd Polski, który odbędzie się w pobliżu granicy, strażnicy graniczni planują przeprowadzić kampanię informacyjną. Kampania ma na celu uświadomienie ludziom, jak prawidłowo poruszać się w pobliżu granicy.